Czyszczenie ekstrakcyjne

Czyszczenie ekstrakcyjne

Czyszczenie ekstrakcyjne to technologia natrysku detergentu na czyszczoną powierzchnię, a następnie odessanie go odkurzaczem czyszczącym wraz z brudem. Można tą metodę stosować do czyszczenia wykładzin dywanowych, dywanów, tapicerki samochodowej, a nawet dekoracyjne materiały tekstylne, takie jak kotary. Czyszczenie przeprowadza się maszyną ekstrakcyjną (natryskowo-ssącą), zwaną popularnie odkurzaczem piorącym. W zależności od rodzaju czyszczonej powierzchni stosuje się różnego rodzaju ssawki (końcówki).

 

Czyszczenie ekstrakcyjne jako jeden ze sposobów pielęgnacji wykładzin dywanowych


Wykorzystując urządzenia i środki czyszczące Dr. Schutz czyszczenie wykładzin i dywanów jest niezwykle efektywne

 

Czyszczenie ekstrakcyjne krok po kroku

Wielkość i rodzaj końcówek ssących

  • Do wykładzin i dywanów stosuje się ręczne ssawki o szerokości dochodzącej do 30 cm lub specjalne głowice czyszczące wyposażone w wirującą szczotkę.
  • Do tapicerek stosuje się mniejszą ssawkę, która jednocześnie ma mniejszy wydatek detergentu.
  • Do zasłon potrzebna jest specjalistyczna ssawka, której szczelina ssąca zamknięta jest perforowaną blachą, aby nie następowało zasysanie tkaniny.

 

 

 

Odkurzacze piorące występują w wielu rozmiarach i typach. Ogólnie można je podzielić na odkurzacze przenośne, zasilane elektrycznie, oraz stacjonarne, które są zasilane własnym silnikiem spalinowym.

Niezależnie od rodzaju i rozmiaru odkurzacza piorącego, oraz od czyszczonej powierzchni, obowiązują zawsze te same ogólne zasady czyszczenia, opisane w innym miejscu tego serwisu internetowego (więcej o ogólnych zasadach czyszczenia).

Należy zatem najpierw rozpuścić brud, zanim zostanie on wypłukany. W czyszczeniu ekstrakcyjnym pomiędzy natryskiem, a odsysaniem detergentu mijają pojedyncze sekundy, lub nawet ułamki sekund. Detergenty używane w maszynach ekstrakcyjnych są raczej dość delikatne. W związku z tym, ze względu na krótki czas działania i delikatny charakter detergentów nie można liczyć, że rozpuścimy skutecznie silne zabrudzenia.

Czyszczenie ekstrakcyjne składa się z dwóch faz:

  1. rozpuszczenie brudu przy użyciu koncentratu do wykładzin dywanowych
  2. wypłukanie ekstrakcyjne rozpuszczonego brudu odkurzaczem piorącym

W przypadku bardzo silnych zabrudzeń zdarza się, że użycie koncentratu do wykładzin nie wystarcza do rozpuszczenia brudu, należy wtedy wetrzeć preparat maszynowo, lub ręcznie. Do wcierania koncentratu można używać szorowarki jednotarczowej z miękką szczotka do dywanów. Pamiętać należy że użycie szorowarki jednotarczowej nie jest wskazana w przypadku płytek dywanowych, oraz delikatnych wykładzin tkanych lub o ciętym runie.

Produkty z oferty polecane do czyszczenia wykładzin dywanowych metodą ekstrakcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *